Pentru blat amestecăm biscuiții prealabil măcinați împreună cu untul topit și vișina liofilizată ( LA DORINȚĂ ).
Transferăm amestecul într-o formă cu Diametru 18 cm, formăm baza, ridicăm laturi de 6 cm și dăm la rece cât timp pregătim umplutura !
Pentru umplutură, amestecăm crema de brânză împreună cu crema de mascarpone și zahărul.
Turnăm smântâna dulce cîte puțin, continuând să amestecăm.
Adăugăm ouăle, amestecăm din nou până la omogenizare.
Continuăm cu amidonul de porumb, continuând să amestecăm până nu mai avem boțuri și textura devine fină , la final turnăm esență de vanilie și sucul de lămâie, combinăm ingredientele până la o textură fină.
Turnăm crema peste blat răcit și coacem cheesecak-ul 80 minute, temperatura 150 °C.
Răcim o oră în cuptor, apoi la temperatura camerei și 6 ore la frigider.
La dorință se servește cu sos de vișine.
Pofta bună.